citlivá pleť

Citlivá pleť

Stalo se Vám, že vaše pleť reagovala svěděním, pálením, zarudnutím nebo nepříjemným pocitem při použití nějakého výrobku pro péči o pleť? Pravděpodobně ano. Znamená to však, že máte citlivou pleť? Název citlivá pleť se vyvinul až v kosmetice, nejedná se tedy o medicínský termín, jak by se mohlo zdát.

Citlivá pleť – jak tedy poznat, zdali ji máte?

Postupem času se i dermatologové zaměřili na diagnostikování citlivé pleti a označily pro ni tyto příznaky pleti:
• kožní reakce jako vřídky, kožní ranky nebo kožní eroze (činnost pokožky)
• velmi suchá kůže, šupinky, červené skvrny
• tendence k červenání pleti, zarudnutí 

Pokud máte kožní onemocnění, jako je akné, lupénka, kontaktní dermatitidu, růžovku, nebo ekzém, budete pravděpodobně mít citlivou pleť. Citlivá pleť bývá velmi jemná a velmi rychle reaguje na jakékoliv podráždění, které bývá většinou způsobené alergeny.

citliva plet divkaCo způsobuje citlivé kožní reakce?

Příčiny citlivých kožních reakcí zahrnují:
1) poruchy kůže nebo alergické kožní reakce jako je ekzém, růžovka (chronické onemocnění kůže), nebo alergickou kontaktní dermatitidu
2) příliš suchá nebo poraněná kůže, která již nemůže chránit nervová zakončení, což vede ke kožní reakci
3) nadměrné vystavení kůže poškozujících faktorů prostředí, např. slunce, vítr, vysoké či nízké teploty (horko, chlad)

Citlivá pleť, jak je o ni potřeba pečovat?

Základem pro zdravou pleť, tedy i citlivou pleť, je její pravidelné čištění. U citlivé pleti se doporučuje co nejjemnější kosmetika, nejlépe pak s maximálně šetrným složením (kontrolujte tedy aktivní látky a kompletní složení dané kosmetiky). Každá osoba reaguje na citlivou pleť odlišně. Pro čištění citlivé pleti používejte vaše čisté a umyté ruce (jsou lepší než žínky, které mají tendence pleť spíše dráždit).

Další fází je péče o pleť pomocí kosmetických a čistících přípravků. My sami z vlastní zkušenosti doporučujeme čistou a maximálně šetrnou kosmetiku bez parfemace a další chemie od značky No. Jak jistě víte, každá pleť, tedy i citlivá pleť potřebuje být pravidelně hydratována.

Čistící ošetření pro citlivou pleť by tedy mělo vždy zahrnovat i vhodný hydratační krém, jelikož pravidelná hydratace pleti je důležitá. Dopřejte Vaší pleti hydrataci každý den ráno i večer. Vaše citlivá pleť bude pěkně vláčná a jemná, nebude zbytečně vysychat. Každodenní hydratace pomáhá také před předčasným stárnutím pleti a pokožky celkově. Stále více žen již chápe, že složení kosmetiky je zcela klíčové pro výsledek. Pro citlivou a pleť která má ekzematickou povahu doporučujeme maximálně šetrnou kosmetiku značky No. Doporučené přípravky pro citlivou, problematickou a ekzematozní pokožku, které také  harmonizují a udržují dokonalou rovnováhu pleti: