smíšená pleť péče o pleť

Smíšená pleť

Smíšená pleť bývá nejednoznačná a její určení je složitější. Bývá také složitější k léčbě.

Tato kombinace pleti se může jevit opravdu trošku záhadně. Smíšenou pleť bývá těžší určit a bývá o něco složitější k léčbě. Nic není však tak horké, jak to na první moment vypadá. Smíšená pleť může být velmi krásná, je však důležité se o ni dobře starat a poznat co potřebuje.

Co to je smíšená pleť?

Už z názvu je jasné, že smíšená pleť je kombinací různých druhů pletí. Typickým příznakem kombinace pleti je, když některé části vašeho obličeje jsou suché nebo šupinaté, zatímco střední část obličeje, nosu, brady a čela (nazývané také jako T-zóna), je mastná. Smíšená pleť se pozná také podle toho, když jsou ve stejnou dobu na různých částech obličeje např. vrásky, pupínky, růžovka či suchá kůže. Zatímco na jedné z části máme suchou pleť, na jiné části obličeje máme mastnou pleť a výskyt pupínků apod. Neberte to jako dogma, ovšem v drtivé většině případů se jedná o smíšenou pleť.

smíšená pleť jak na niSmíšená pleť a co ji  způsobuje?

Tato skutečnost zatím není ještě přesně zjištěna, protože každý jedinec má různě smíšenou pleť a pak různé další faktory přispívají ke smíšené pleti. Výrazné procento, proč máme smíšenou pleť, je přičítáno genům. Pokud jde tedy o smíšenou pleť, příčiny a kombinace jsou odlišné pro každého zvlášť. Obecně však platí, že prostor kolem nosu, brady a na čele má více aktivních olejových žláz, než jiné části obličeje a bývá zpravidla mastnější. Tato zóna bývá více citlivější a má sklon k projevům červenání a nedokonalostem typu problematické pleti. V této zóně tak díky větší tvorbě kožního mazu dochází k ucpávání pórů a následnému vzniku černých teček. Póry jsou zde rozšířenější.

Tváře pak bývají suché. Někteří lidé mají růžovku a suchou pleť a jiní mají pleť náchylnou k šupinatění či k zanícení. Ve výše uvedených zónách je důležité šetrně umýt mastnější pleť a provést důkladné odlíčení, abychom se zbavili nečistot. Tváře důkladně vyčistíme také a po ošetření jim dopřejeme více hydratace v podobě hydratačního krému, jelikož bývají zpravidla sušší.

Smíšená pleť a co bysme měli dále vědět?

Další častou příčinou smíšené pleti může být používání velkého množství různých produktů pro péči o pleť. Tak například, v případě, že pomocí produktů v péči o pleť, které obsahují dráždivé ingredience či obsahují hodně chemických látek, mohou stimulovat produkci ropy v oblasti T-zóny, zároveň vytvoří více suché pleti a zarudnutí na zbytek obličeje. Říkáte si, že ropa a pleť, že to je nějaký nesmysl? Bohužel ne, moc se o tom neví, avšak hodně kosmetických výrobků obsahuje ropu, ropa se také používá ve farmaceutických závodech, poměrně lehce se tak dostává i do kosmetiky jako levná náhražka důležitých látek.

Pokud pleť nedostává to, co potřebuje, ba naopak dostává látky, které jí škodí, můžeme si smíšenou pleť opravdu navodit sami. Každopádně žádný strach, pleť se po určité době sama regeneruje ke své přirozené podstatě, pokud dostává to, co potřebuje. Doporučujeme si poctivě sledovat složení látek v péči o pleť. Pokud chcete mít 100% jistotu, nechte si udělat test u dermatologa, aby zjistil, jakou pleť přesně máte. Měl by to být takový prvotní začátek v péči o pleť, obzvláště pokud si v tom nejste zcela jisti.

smíšená pleťSmíšená pleť a jaké produkty jsou pro její péči vhodné?

Sami vypozorujete, že každá Vaše část obličeje má určitou charakteristiku vlastností. Ta část obličeje, která je suchá, vyžaduje více hydratace. Část, která je mastná, zase co nejméně olejů. Problematická pleť zase co nejšetrnější přípravky proti akné. Co typ a část pleti, to přípravek.

Pokud bychom mazání, čištění a starání se u smíšené pleti sjednotili v 1 přípravku, může se jedna část naší pleti zlepšit, zatímco jiná zase zhoršit. Ano, v tomto je to o trochu komplikovanější, avšak ne moc.

Celkově pro smíšenou pleť platí, že by neměla být příliš zatěžována. Měla by být pravidelně čištěna a to každý den, nejlépe pak ráno a večer. Ošetřena a vhodně hydratována. Pokud vypozorujete, že po vyzkoušení např. nového přípravku se Vaše smíšená pleť zhoršila, pravděpodobně to nebude pro Vás dobré. Výsledek by se měl projevit a dostavit již po několika aplikacích.

Mnoho lidí zjistí, že jejich smíšená pleť se stává vyrovnanější, jakmile přestanou používat výrobky, které jsou buď špatné pro jejich typ pleti (např. příliš zvláčňující pro T-zónu, nebo jsou příliš absorpční pro suché oblasti), nebo obsahují problematické složky, které jsou příčinou jejich nepěkně vypadající pleti a kůže celkově.

Smíšená pleť a jak se o ni starat?

Doporučujeme spíše jemné čisticí prostředky v péči pro smíšenou pleť. Vždy si umyjte obličej s jemným, ve vodě rozpustným čističem, aby se zabránilo podráždění a vysušení. Pokud máte mastnou a suchou smíšenou pleť, je lepší používat gel či mírnou čistící pěnu. Pokud máte suchou pleť a růžovku, které reagují na slunce, je lepší lehký krém a čistič. Bez ohledu na to, kterou kombinaci máte, kosmetika v péči o pleť by měla být vždy jemná!

Vyhýbejte se mýdlům a žínkám, které vedou k vysušení a dráždění všech typů pleti, u smíšené pleti potom dvojnásob. Jemné čistící přípravky v péči o smíšenou pleť obsahují hodně antioxidantů, bývají neparfémované, bez parabenů a dalších chemických látek. Objevte maximálně šetrnou kosmetiku značky No a nechte vaši smíšenou pleť pěkně hýčkat.