pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny na obličeji

Pigmentové skvrny na obličeji – viditelné zlepšení již za 30 dní?

Víte, jaký typ pigmentových skvrn máte?
Znáte příznaky pigmentových skvrn?
Co vyvolává pigmentaci?
Které činnosti mohou ovlivňovat pigmentové skvrny v obličeji?
Co používat pro viditelné zlepšení proti pigmentovým skvrnám?

Objevily se Vám pigmentové skvrny na obličeji? Co je příčinou pigmentových skvrn v obličeji a co byste o nich měli vědět? Nejedna žena či muž, kterým se objevily pigmentové skvrny na obličeji, by rádi tento problém vyřešily. A pokud možno, co nejrychleji. Není nutné hned propadat panice, ovšem je jasné, že výskytem pigmentových skvrn v obličeji nám samo tělo něco říká. Pigmentace je stav, který způsobuje ztmavnutí pokožky. Může být rozměrově od malých teček až po velké plochy, či ovlivňovat celé tělo. Nejběžněji se pak vyskytují pigmentové skvrny na obličeji, na rukou a v oblasti hrudníku či dekoltu. Tento stav obvykle není škodlivý, ale může být příznakem změny ve zdravotním stavu.

Pigmentové skvrny na obličeji – existuje několik typů:

1) Melasma
Ta je pravděpodobně způsobena hormonálními změnami a vyvine se během těhotenství. Oblasti pigmentových skvrn se mohou objevit na jakémkoli místě těla. Nejčastěji se objevují na břiše a tváři (obličeji).

2) Sluneční skvrny
Nazývané také jaterní skvrny nebo sluneční čočky, jsou běžné. Jsou spojeny s nadměrným slunečním zářením v průběhu času. Obecně se objevují jako místa pigmentace na plochách vystavených slunci, jako jsou ruce a obličej.

3 ) Post-zánětlivá pigmentace
Tato pigmentace je většinou důsledkem poranění kůže.

pigmentove skvrny na obliceji
pigmentove skvrny na obliceji u žen

Jaké jsou příznaky pigmentových skvrn?

Ztmavené oblasti pokožky jsou jedinými příznaky pigmentace. Pigmentové skvrny se mohou lišit v rozměrech a mohou se rozvinout kdekoli na těle.

Pigmentové skvrny na obličeji – jaké jsou rizikové faktory?

Stálé slunění se může zvýšit produkci melaninu. Nepřehánějte to tedy s výskytem na sluníčku, když už si jej dopřáváte, používejte opalovací krémy s SPF minimálně 30, které mohou pomoci. Větší vystavování slunci zvyšuje riziko vývoje hyperpigmentace.

Co způsobuje pigmentaci či hyperpigmentaci?

Obvyklá příčina pigmentových skvrn či hyperpigmentace je nadměrná produkce melaninu. Melanin je pigment, který dává kůži svou barvu. Ten je produkován kožními buňkami nazývanými melanocyty. Několik různých podmínek nebo faktorů může měnit produkci melaninu v těle. Některé léky mohou způsobit hyperpigmentaci. Některé chemoterapeutické léky mohou způsobit hyperpigmentaci jako vedlejší efekt. Těhotenství mění hladiny hormonu a může ovlivnit produkci melaninu u některých žen. Endokrinní onemocnění, jako je Addisonova nemoc, narušují hladinu hormonu a mohou zvýšit produkci melaninu. Nadměrné vystavení slunci může také způsobit zvýšení melaninu.

Jaký je výhled pigmentových skvrn v obličeji?

Hyperpigmentace či pigmentové skvrny nejsou škodlivé a obvykle nejsou známkou vážného zdravotního stavu. V některých případech ztmavené oblasti kůže se ztrácejí samy o sobě. V jiných se tmavé skvrny s léčbou ztrácejí. I když léčba nemůže úplně zvrátit pigmentaci, může ji výrazně a především viditelně zlepšit.

Co bychom doporučovali na pigmentové skvrny na obličeji?

Lidské tělo, to je jeden uzavřený okruh. Jakmile Vám v těle začne chybět nějaká látka, či jste určitou část těla dlouhá léta přetěžovali, často se dostaví určitý projev těla, který nám ukazuje, že už takto dál více nesnese. V tu chvíli zpozorníme a začínáme situaci nějak řešit. Příkladem jsou pak právě např. pigmentové skvrny.

pigmentové skvrny v obličeji
pigmentové skvrny a opalování

Zamyslete se nad tím, zdali:

Se nevystavujete příliš často přímému slunci, a zda používáte dostatečné ochranné pomůcky? (opalovací krém s SPF min. 30, oděv či klobouk, zkrátka pomůcky, které chrání před přímým slunečním světlem v těch nežhavějších dnech dne (mezi cca 12-14 hod.), kdy je přímý žár slunce nejvyšší). Dlouhodobě neužíváte určité léky, které mohou zvyšovat tvorbu melaninu v těle? (zeptejte se svého lékaře či dermatologa, nebojte se zeptat).

Nekonzumujete příliš nezdravá jídla či nápoje, které svoji toxicitou příliš zatěžují tělo, urychlují a zvyšují tak tvorbu melaninu v těle, který následně způsobuje větší výskyt pigmentových skvrn v obličeji? Nepoužíváte dlouhodobě antikoncepci, která výrazně ovlivňuje hormony v těle, které mohou způsobovat větší tvorbu melaninu v těle? Jste neprodělali nějaký úraz (poranění zad či páteře)? Někdy pouhé cvičení páteře, zlepší acidobazický systém těla (rovnováhu těla) a pigmentové skvrny po té sami začnou mizet.

Pokud to myslíte s řešením pigmentových skvrn vážně, přemýšlejte o možné změně ve vašem dosavadním životním stylu, někdy i nepatrná změna z výše uvedeného pomůže, že pigmentové skvrny samy postupem času vymizí.

A jaký bychom Vám doporučili krém na pigmentové skvrny v obličeji?

Určitě ověřený, testovaný a účinný krém na pigmentové skvrny od německé značky Badestrand. A na hyperpigmentaci také Vitamín C sérum od německé značky No Cosmetics.