péče o zubyPéče o zuby

Dokud mě nezačaly bolet zuby, neměl jsem kazy, nekrvácely mi dásně a neměl jsem velmi citlivé zuby, bral jsem vždy péči o zuby jako něco, co se musí splnit bez přemýšlení. Zkrátka péče o zuby, resp. čištění zubů kvůli ústní hygieně, je tak nějak přirozené a navíc jsem byl tomu veden od malička. Takže vždy ráno a večer po dobu pár minut jsem zuby svědomitě čistil. Vše se zdálo po mnoho let v pořádku, jenže opak byl pravdou. I přes stále stejné čištění zubů se stav zubů zhoršoval, přibylo pár plomb a vše se zametlo pod kobereček tvrzením, že se jedná jen o špatné čištění zubů a že musím přidat více v péči o zuby. Začal jsem tedy s větší snahou a péči o zuby zintenzivnil, dokonce i přes poledne. Moc lidí si v práci po obědě zuby na veřejné umyvárně nečistí, je to tak trochu rarita. Po nějaké době se díky intenzivnějšímu čištění zubů a celkové větší péči o zuby dostavily „nečekané“ další problémy. Zuby se díky častějšímu a intenzivnějšímu čištění staly citlivějšími a začaly mi více krvácet dásně při jakémkoliv menším kontaktu se štětinou ze zubního kartáčku. Přišel další kaz a další plomba. Že by to byl náznak nějaké nemoci, říkal jsem si. V daném období jsem absolvoval v nemocnici poměrně komplexní péči a různá vyšetření, abych nic nepodcenil, zprávy lékařů však hovořily poměrně jasně: „jste zdráv, jako zvon“.

 

Taková zpráva člověka samozřejmě potěší a dodá optimismu, ovšem stále tu byla nedořešená otázka ohledně péče o zuby. Logickým krokem se tak stala výměna několika zubních kartáčků za ještě jemnější, i když jsem dosud používal kartáček měkký (SOFT), existovaly kartáčky ještě měkčí, tzv. EXTRA SOFT (extra měkké). V tuto dobu jsem se začal o zubní péči a celkově o zuby zajímat více. Když Vás něco negativně ovlivňuje, máte motivaci to zlepšit, začnete hledat příčiny či souvislosti.

Které látky v péči o zuby představují největší nebezpečí? 

Mimo jiné jsem vůbec netušil, že fluorid (který se dává do zubních past jako hlavní složka) byl před rokem 1938 exkluzivně prodáván jako jed na krysy, od té doby byl fluorid také spojován s oslabenými kostmi, potlačováním štítné žlázy, snižováním metabolických funkcí, Alzheimerovou nemocí a také se snížením IQ. Všichni odborníci se navíc shodují, že fluorid není vhodný pro miminka. Přesnou dobu neznám a ne všichni výrobci to na svých zubních pastách uvádějí, ale u většiny běžných past již dnes najdete varování, že daná zubní pasta není vhodná k užívání do věku 10-14 let. Někdo by se možná mohl zmínit, že když to není vhodné pro děti, proč by to mělo být vhodné pro dospělé?

 

Další doslova „šílenou“ látkou, kterou můžeme objevit v zubních pastách je látka zvaná Lauryl sodný (nebo také Lauryl sulfát – síran), který se např. používá k odmašťování motorů automobilů, nebo v myčce a v mýdlech bývá kolikrát také obsažen. Začal jsem tak odkrývat nepěknou pravdu o tom, jakou zubní pastu (pasty) v péči o zuby vlastně používám, nebo jsem používal.

Co mi pomohlo?

I když toto není dnes již žádná novinka, pořád narážím na mnoho lidí v mém okolí, kteří netuší, jaká rizika se v zubních pastách vyskytují. Natolik mě tato bolestivá zkušenost ovlivnila, že jsem se začal zajímat o přírodní zubní pasty. Péče o zuby se u mě stala skoro posedlostí, protože bolest zubů a s nimi související problémy si nikdo nepřeje, kdo zažil, ví, o čem mluvím. Abych neopakoval stejnou chybu a nekoupil si první přírodní zubní pastu, kterou objevím, zajímal jsem se také (u přírodních zubních past) o jejich složení. Ano, složení látek zubních past pro péči o zuby je zcela zásadní, podobně jako v potravinách a v kosmetice. To, co dennodenně používáme, by nás pak mělo zajímat ještě více. Bohužel, jak už to chodí v marketingu a prodeji, uvádějí někteří výrobci, že jsou jejich zubní pasty 100% přírodní, jenže jakmile se člověk podíval na jejich složení, nestačil se divit. I v některých přírodních pastách byl obsažen fluorid. Jelikož není uzákoněno, co přesně znamená 100% přírodní, může toto označení používat každý. Takže nakonec je pomyslnou „obětí“ zákazník. Z vlastní zkušenosti již nepodceňuji složení zubních past a snažím se pro péči o zuby vybírat jen z toho nejlepšího.

péče o zuby 

Dokonce i internetový projekt „A DOST“ odhalil spousty znepokojivých informací ohledně zubních past a jejich rizik. Přesto ani u tohoto projektu, kterému fandím, jsem nenašel odpověď, jakou zvolit kvalitní a bezpečnou pastu pro péči o zuby. Nakonec jsem však po dlouhém pátrání a zkoušení, objevil zajímavě vypadající organickou přírodní pastu z Anglie značky Georganics, která navíc obsahovala také aktivní uhlí, které je v oblibě pro bělení zubů, jako alternativní možnost čistě přírodní báze. Říkal jsem si, že by to mohlo být to pravé.

 

Přikládám přesné složení přírodní zubní pasty Georganics:
organický panenský kokosový olej, uhličitan vápenatý, britský jíl z kaolinu, organická křemelina, kaprinový a kaprlový kokosový olej, bikarbonát sodný, aktivní uhlí, organický anýz (bylina), myrha, fenykl, silice z mandarinky

 

Netrpělivě jsem očekával, až jí budu moct vyzkoušet. Vzhledem k předchozím zkušenostem u jiných „přírodních“ past jsem zaujímal spíše skeptické postavení, ale nevzdával jsem se naděje, že ještě musí existovat nějaká kvalitní přírodní zubní pasta. Po otevření nové přírodní zubní pasty Georganics na mě vykoukla šedá hmota, ovšem překvapila mě zajímavá „chuť“ pasty, připomínající lehce lékořici kombinovanou s mandarinkou, ten popis není zdaleka přesný, je to velmi specifické a těžko se mi to vyjadřuje. Čištění s touto přírodní zubní pastou bylo však od začátku jiné, svěží, čisté, příjemné a jemné. Žádná velká pěna z pěnidel klasických zubních past, žádné pálení dásní a rtů, které jsem vždy ignoroval. Od malička mi čištění a péče o zuby přišlo vždy jen jako povinnost, tentokráte mě čištění zubů bavilo a čistil jsem zuby s radostí, užíval jsem si tu pastu, je to vážně divné, ale je to tak. Po vyčištění zubů a dokončení finální péče o zuby, jsem si radostně „přejížděl“ zuby jazykem, protože ten pocit byl velmi příjemný a ten svěží dech, ani nemluvě. To se mi u žádné zubní pasty dosud nestalo, tento pocit znám jen, když odcházím od své zubařky. Pasta Georganics splnila má očekávání a nedám na ni dopustit, asi již nebudu chtít nic jiného. Jako bonus jsem přibližně po 14 dnech používání zaznamenal zesvětlení zubů o pár odstínů, to se mi u žádné zubní pasty na bělení zubů dosud také nepodařilo. I když vím, že přírodní zubní pasty nemohou zuby vybělit do oslepujícího hollywoodského úsměvu, zlepšení je znát. Je dost možné, že kdybych na tuto pastu narazil již v mládí, mohl jsem mít zuby krásné a zdravé. Na základě vlastní zkušenosti jsme se tak rozhodli přivést značku přírodní zubní pasty Georganics i na český trh – tuto pastu naleznete na našem eshopu avason.cz. Pokud Vás přírodní zubní pasta Georganics pro péči o zuby zaujala, můžete pokračovat zde na detail produktu: péče o zuby s přírodní zubní pastou Georganics

článek: péče o zuby
Avason.cz

 

štítky:

přírodní zubní pasta, jak vybělit zuby